Bizi Arayın

Rumkale Hakkında Sıkça Sorulan Sorular


Rumkale

Rumkale Halfeti

 

            Rumkale, Gaziantep ilinin Yavuzeli ilçesine bağlı Kasaba köyünde yer alan ve tarihi Roma dönemine kadar uzanan, günümüzde Birecik Baraj gölünün meydana getirdiği bir yarımada içerisinde konumlanmış tarihi bir kaledir. Rumkale, Fırat ve Merzimen kıyısında dik ve sarp kayalıklar üzerinde, ana kayaların oyulup düzleştirilmesi suretiyle yapılmış karmaşık yapıya sahip bir kaledir. Batı ve doğu tarafından iki giriş kapısı ve yedi burcu bulunan kalenin bünyesinde Şair Aziz Nerses kilisesi, Barşavma manastırı, su sarnıçları ve 75 metre derinliğinde su kuyusu bulunmaktadır.

 

            Bunun dışında kale içinde ne için yapıldığı belirlenememiş birçok sayıda yapı kalıntısı bulunmaktadır. Aynı zamanda kale eteklerinde kent yerleşimi de bulunmaktadır. Kalenin kuzeydoğusunda bulunan evler Cumhuriyet döneminden kalma ve kalenin taşlarından yapılmış eski evlerdir.

 

            Fırat'ın incisi olarak kabul edilen Rumkale Halfeti ve kasaba köyünden rahatlıkla ulaşılabilen bir noktadadır. Mutlaka görülmesi gereken, önemli ve değerli bir tarihi yapı ve aynı zamanda kültür şaheseri olan Rumkale Halfeti ilçesinin mükemmel manzarası ile birleştiğinde uzun süre hafızalardan silinmeyecek bir gezi keyfi yaşatacak bir eserdir.

Rumakale Nerede ?

Rumkale Nerede

 

            Televizyon yayıncılığı ve internet ağının yaygınlığı sayesinde Rumkale nerede acaba deyip gidip görmek gerek ülkenin güzelliklerini, tarihini, kültürel yapısını, yemek çeşitliliğini ve daha birçok şeyi. rumkale nerede mi sorusuna haritayı alıp bakmak mümkün olduğu gibi internetin uydu görüntüleme programından da bulmak mümkün Gaziantep İli sınırları dâhilinde

 

            Yavuzeli İlçesine bağlı bulunmaktadır. Dik ve yüksek kayaların üzerine kurulu olan köyün etekleri Fırat nehri ile bitişiktir. Eski antik dönem yerleşkelerindendir. Köydeki yapıların 14. yüzyıldan beri ayakta olduğu bilinmektedir. Adını köyde iç içe geçmiş iki kaleden aldığı düşünülmektedir. Kaleler halen mevcudiyetini sürdürmektedir. Birinci kale kayaların oyulması sonucu oluşturulmuş dış cephe ve korunma özelliği taşımaktadır. İkinci kale birinci kalenin üstüne dokunmuştur.

 

            Rumkale yarımada görünümünde olup 3 yapay baraj gölü ile çevrilidir. Doğu ve batı yönlerinden köye giriş mümkündür. İster Yavuzeli’nden olsun ister Halfeti den her iki giriş kapısı su yüzeyinden tekneler ile sağlanmaktadır. Tarihi eserler olarak kale içinde gotik sanatının izlerini taşıyan kilise, manastır, sarnıç ve su kuyusu bulunmaktadır. Köydeki tarihten kalan kalıntılarda yontma taş izlerine rastlanılmaktadır.

Rumkale Hakkında Bilgi

Gaziantep İli, Yavuzeli İlçesi, Kasaba köyünün yakınında bulunan Rumkale; Gaziantep şehir merkezinden . Yavuzeli’nden ise . uzaklıkta, Merzimen Çayı’nın Fırat Nehri ile birleştiği yerde, dik kayalar üzerindedir. Rumkale’ye Kasaba köyünden ve Halfeti’den teknelerle kolaylıkla ulaşılmaktadır. Antik dönemden günümüze kadar Şitamrat, Kal-a Rhomayta, Hromklay, Ranculat, Kal-at el Rum, Kal-at el Müslimin, Kale-i Zerrin (Altın Kale) ve Rumkale gibi bir çok isimle adlandırılmıştır.