Gaziantep Rumkale Gezisi

Gaziantep Rumkale Gezisi

Ekim 30, 2019 Blog 0

Gazİantep Rumkale Gezisi

 

Gaziantep Rumkale gezisi özellikle son zamanlarda kültür turizmi ile ilgi çekenlerin tercih ettiği bir gezi. Rumkale kendi yapısı ile bir kere gerçekten de bu bölgeyi gezenleri büyülüyor. Kalenin Orta Çağ esintisiyle geç Roma dönemi esintisini bir arada sizlere sunması da aslında onu farklılaştıran bir diğer özelliği. Bugüne kadar yapılan bazı araştırmalarda net bir şekilde doğal oluşum mu olduğu yoksa insan eliyle mi yapıldığı dahi tam olarak bilinmeyen bir bölge. Yani gizemini koruyan ve ihtişamıyla da sizleri çok güzel bir şekilde karşılayan bir bölge. Merzimen çayı ile Fırat Nehri’nin tam birleştiği noktada bir yarım ada şeklinde bulunuyor. Buraya tabii ki çeşitli geçiş yolu var. Bunlardan biri Gaziantep üzerinden biri Şanlıurfa üzerinden.

 

Şanlıurfa’dan geçmek istiyorsanız Gaziantep Rumkale gezisi için özel yapılan teknik gezintileri mevcut burada. Halfeti üzerinden geçiş yapabiliyorsunuz. Gaziantep’te Yavuzeli ilçesinde 25 kilometre uzaklıkta bir köy içerisinde geçiş şansına da sahipsiniz. Asıl önemli olan şey Rumkale’nin mevcut bulunmuş olduğu durumdaki harika yapısı hem doğal güzellik aynı zamanda da gerçekten de mimari olarak çok farklı bir havayı sizlerin karşısına sergiliyor. İçerisinde Aziz Nerses Kilisesi ve Barşavma Manastırı var. Bu anlamda gerçekten de çok önemli bir noktada. Roma Döneminde Hz İsa’nın havarilerinden olan Yohannes’in de bu bölgede bulunduğu söylenmekte. Bu anlamda Hristiyanlık dininin yayılması açısından da Hristiyanlık tarihinde önemli bir rol oynadığı söylenebilir.

 

rumkale-tenke-turu-4

Gaziantep Rumkale Gezisi Nasıl Yapılır?

 

Gaziantep Rumkale gezisi için rahatlıkla Gaziantep’e geçerek buradaki turlara katılabilirsiniz. Tabii ki en önemlisi burada turlara katılırken kendinize göre en uygun turu seçmeniz. Ağırlıklı olarak insanlar buraya tekne turları tercih ediyorlar. Tekne turu ile kalenin etrafını görme şansına sahipsiniz. Ayrıca kalenin farklı bir havası olduğu için bu havada sizi büyüleyici bir şekilde karşılıyor. Kale ile ilgili olarak şunu da söylemek lazım. Tarih boyunca birçok farklı isimle anılmıştır. Doğa ile uyumu adeta kale inşa edilmemiş, dünya var olduğu ile birlikte o da var olmuş gibi gözüküyor. Kalenin alt tarafında eskiden bir medeniyet veya bir şehrin bulunduğu rivayet ediliyor. Tabii ki bunu sizlerle gördüğünüz zaman düşünebilirsiniz. Ancak bunların hiçbiri net bir şekilde kanıtlanabilmiş değil.

Gaziantep Rumkale Gezisi Büyüleyici Yapısı

 

rumkale-halfeti-yavuzeli-tekne-turu

Gaziantep Rumkale gezisi sırasında sizler de gerçekten de büyülü yapıtlarla karşı karşıya kalacaksınız. Özellikle Rumkale içerisinde bir antik yer ziyareti yapmış oluyorsunuz. Güneydoğu Anadolu bölgesinde tekne turu, antik yer ve aynı zamanda da doğayı bir arada sizlere sunabilecek fevkalâde cezbedici ve özellikle son dönemdeki aktiviteleri ile de ön planda gelen bir bölge olmaya başlamış bulunuyor. Gezmeye ve keşfedilmeye değer kesinlikle görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Kale içerisinde dışarıdan su getirilmesi, altyapısı kaleyi muadillerinden de öne çıkarmakta. Sonuç itibarıyla Orta Çağ döneminde var olduğu düşünülürse bu dönemde nasıl bir geçiş yapılmış ve bu yapıt nasıl düşünülmüş gerçekten de takdire şayan.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir