Gaziantep Rumkale Hakkında Genel Bilgi

Gaziantep Rumkale Hakkında Genel Bilgi

Ekim 30, 2019 Blog 0

Rumkale Gece Görünüm

Rumkale son zamanlarda kültür turizmi ile ön çok ön plana çıkıyor. Dokusu ve tarihi eserleri ile gerçekten de harika bir bölge. Rumkale’ye gittiğimiz zaman baktığınız zaman sizler de bu havayı çok rahatlıkla özümseme şansına sahip olabiliyorsunuz. Merzimen Çayı ile Fırat Nehri’nin birleştiği bir noktada bulunan bu bölgeye çok rahatlıkla ulaşım şansına sahipsiniz. Yüksek kayalar var. Buralar ölçülü bir tepe üzerine konumlanmış çok güzel bir ada görüntüsünde. Günümüze kadar birçok isimle anılmış bulunmaktadır. Kale-i Zerrin, Kal-at el Müslimin, Şitamrat gibi isimlerle adlandırılan bu bölge mimari kalıntılarıyla çok fazla ön plana çıkıyor. Özellikle Roma’nın son dönemleri ve Orta Çağ karakteri ile ilgili olarak birçok karakteristik eserin olduğunu sizler de göreceksiniz. Bugün özellikle Aziz Nerses Kilisesi veyahutta Barşavma Manastırı için sizler de Rumkale ziyaretini tercih edebilirsiniz.

 

gaziantep-rumkale

Çok sayıda yapının kalıntıları görülmüş oluyor. Zaten gezerken sizler de her an tarihin bir yapısına denk gelmiş oluyorsunuz. Yerleşim yeri olarak aslında Hristiyanlık tarihi açısından da çok önemli ve çok dinamik bir bölge. Burada Yuhanna İncili’nin ilk kopyası var ve burada uzun yıllarca bu mağarada saklandığı söyleniyor. Buradan alınıp da Beyrut’a götürüldüğü anlatılanlar arasında sizlerle buluşuyor.

Rumkale Nasıl Gezilir?
Rumkale gezisi için öncelikle elbette ki Rumkale’ye ulaşım önemlidir. Burada bu yarımadaya geçebilmek istediğimizde Gaziantep veya Şanlıurfa üzerinden rahatlıkla ulaşım şansına sahipsiniz. Özellikle Gaziantep Yavuzeli ilçesinde sadece 25 kilometre kadar bir uzaklıkta olan kasaba köyünden geçiş yapabiliyorsunuz. Veyahutta Şanlıurfa’nın Halfeti bölgesine geçiş yapabilirsiniz. Buradan da özel olarak teknelerle geçiş şansına sahipsiniz. Tekneler aynı zamanda da ada turuna çıkartıyor. Sizin için önemli noktası burada gerçekten de gerek doğal güzellikleriyle gerekse ve tarihi kalıntıları ile gerçekten de kendinizi farklı bir ortamda hissediyorsunuz.

Rumkale Su Sporları

 

Gaziantep İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü de bu anlamda çok ciddi anlamda yatırımlar yaparak bu noktayı daha da ön plana çıkarmaya gayret gösteriyorlar. Bu anlamda gerçekten de gezilmesi gereken ve sizleri de sadece doğal güzellikleri de değil aynı zamanda kültür ve inanç turizmi ile de karşılayan bir bölge olarak karşımıza çıkıyor.

Rumkale Bölgesi’nde Neler Yapılır?
Az önce de söylediğimiz gibi aslında genel anlamda doğal güzellikleri ve tarihi eserleri ile ön plana çıkıyor. Bir çeşit mesire yeri olarak kullanılabiliyor. Tekne gezintileri gerçekten de sizi farklı bir havaya sokacak. Tabii ki Türkiye’nin her yerinde çok farklı doğal güzellikler var. Aslında bunu tam olarak da bilmiyoruz diyebiliriz. Rumkale bunlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Gerek inanç turizmi açısından gerekse kültür turizmi açısından kullanılabiliyor. Tekne turları ile sevdiklerinizle çok güzel bir gün geçirmek isterseniz gerçekten de çok güzel bir fırsat. Bunun yanı sıra elbette ki adanın içerisindeki tarihi güzellikler ve kalıntılar sizleri başka diyarlara götürecek. Bu anlamda bölgeyi ziyaret edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir