Gaziantep’ten Rumkale’ye Ulaşım

Gaziantep’ten Rumkale’ye Ulaşım

Ekim 30, 2019 Blog 0

Gaziantep’ten Rumkale’ye Ulaşım

 

Gaziantep’ten Rumkale’ye ulaşım ile ilgili olarak bu yazımızda detaylı bir şekilde bilgi vereceğiz. Gaziantep Rumkale özellikle son zamanlarda çok fazla ön plana çıkıyor. Tabii ki insanlar için birçok farklı özelliği ile ön plana çıktığını söylemek lazım. Burada Yavuzeli ve Nizip üzerinden istenirse de Şanlıurfa üzerinden gidilebilecek bir sistemi var. Konumu itibarıyla bu iç mekan göz önünde bulundurulduğunda aslında tam ortasında denk geliyor. Yarım ada şeklinde uzanan bir yapısı var. Özel aracınızla veya çeşitli turlara katılarak 1 saatlik bir yolculuk yaptıktan sonra Gaziantep’ten ulaşabiliyorsunuz.

gaziantep-halfeti-rumkale-gezisi

Rumkale’ye ulaşmak çok zor değil. Bu anlamda yollarının temiz ve asfaltlı olması da çok önemli. Yavuzeli, Nizip ve Halfeti’den bu şekilde gidiş sağlayabilirsiniz. Kale tekne turları bulunmakta. Buradan rahatlıkla Rumkale’ye geçebilmektesiniz. Gaziantep’ten Rumkale’ye ulaşım artık gerçekten de çok kolay bir şekilde sağlanıyor. Çünkü bilindiği gibi Rumkale çok konuşulan ve kültür turizmi açısından da çok fazla ön plana çıkan bir yer haline gelmiş bulunuyor. Yavuzeli ilçesinde vardığınızda kasaba köyü sınırları içerisinde Fırat ile Merzimen Çayı’nın tam ortasında bulunuyor. Bu anlamda da çok rahat bir şekilde ulaşım sağlanabiliyor. Özellikle de buranın tabii ki dokusu ve yapısı gereği ince çok farklı bir durum oluşturduğunu söylemek lazım.

Gaziantep’ten Rumkale’ye Ulaşım Ve Rumkale Özellikleri

 

rumkale-halfeti

Gaziantep’ten Rumkale’ye ulaşım aslında çok kolay olduğunu anlatmıştık. Şimdi biraz Rumkale’nin özellikleri hakkında bilgi vermeye çalışalım. Rumkale çok eski bir geçmişe sahip. Genel anlamda kalenin 2 tane girişi var. Bunlardan bir tanesi doğu kısmında bir tanesi ise batı kısmında. Bu iki ana giriş kapısından doğu bölümünde olan Fırat Nehri’ne açılıyor. Batı bölümünde olan ise Merzimen Çayı’na bakıyor. Bu anlamda iki taraftan da giriş sağlayabilmekte.

 

rumkale-tekne-turu

 

Aslında Rumkale daha önceden çeşitli gruplar ziyarete geldiler ve kayaların üzerinde kurulu olduğunu gördüğünde herkes şaşırdı. Rumkale net olarak insan yapısı mı yoksa doğanın doğal bir şekilde kayalık olarak yaptığı bir kale mi net bir şekilde aslında ortaya çıkamıyor. Kale dış surları yakın bir zamanda Gaziantep bölgesinden restore edilerek turizme kazandırılan bir bölge. Kale içerisinde Barşavma Manastırı ile birlikte Aziz Nersen Kilisesi var. Türkler bu kaleyi fethetmesinden sonra kaleyi camiye çevirmişler. Oysa ki Hıristiyanlık dünyası için gerçekten de çok önemli bir dönüm noktası halinde bulunuyor.

Gaziantep’ten Rumkale’ye Ulaşım Sonrasında Neler Yapılır?

 

 

Gaziantep-Rum-Kale-Nerede-Nasıl-Gidilir

Gaziantep’ten Rumkale‘ye ulaşım sonrasında isterseniz az önce bahsettiğimiz gibi manastır ve kiliseyi gezebilirsiniz. Rumkale’nin içerisinde çok güzel yapılar var. Açık konuşmak gerekirse o döneme göre nasıl bunlar yapılmış tam net bir şekilde bilinemiyor. Hatta tam olarak Roma’nın son dönemi ile Orta Çağ arasında kalmış bir yapı olduğu söyleniyor. Ancak nasıl inşa edilmiş ve nasıl ortaya çıkartılmış net bir şekilde kimse tarafından açıklanamayan bir bölge. Bunun yanı sıra tabii ki az önce de söylediğimiz gibi Hristiyanlık dünyası için de çok önemli bir bölge. İsa’nın havarilerinden Yohanne’sin orjinal İncil’in kopyalarını burada bir mağarada sakladığı ve buradan da Beyrut’a götürdüğü bu sayede hıristiyanlığın olmasını sağladığı da söylenen rivayetler arasında.

 

rumkale-halfeti-yavuzeli-tekne-turu

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir