Bizi Arayın

Rumkale’de Bir Gün

Gaziantep’in denizi yok diyorlar. Ama artık böyle değil çünkü Gaziantep’e gelip bir günde birbirinden farklı  yapabileceginiz  birçok etkinlik var. Bunlardan biride Rumkalede tekne turu yapmaktır. Tabi bu basit bir tur değil sabah Gaziantep’ten çıkıp yol boyunca Gaziantep fıstık bahçelerini seyrederek Rumkale'ye geliyorsunuz. Gelirken yolda tarihin izlerini görerek gelmektesiniz. Örneğin Yavuzeli ilçesinden geçmek Yavuz Sultan Selim’in doğu seferine çıkarken ordusu ile mola verdiği yer olan ismini buradan alan Yavuzelinden  geçmektesiniz. Sonra Rumkale'nin sınır kapısı olan Gümrük Hanı (halk arasında gümrüğün kuyusu) denilen yerden geçiyoruz. Sonra kendinizi biranda Rumkale’nin karşısında taze demlenmiş köz çayı eşliğinde gözleme ile kahvaltıda buluyorsunuz. Sonra buradan tekneyle batık kente giderek caminin sular altında kaldığı, karşı tarafında helenistik döneme ait mağara yerleşmesi kalıntılarının olduğu yerde bir mola veriyoruz. Orda Yunus Amca’nın birbirinden güzel Rumkalenin geçmişine ait hikayeler dinliyoruz. 

                Buradan tekneyle tura devam ediyoruz Halfeti’ye giderken Rumkale’ye karşıdan bakarak bir yılan gibi etrafından kıvrılarak Halfetiye doğru yol alıyoruz. Bu alan Mezopotamya bölgesi içinde yer aldığı için sağ ve solumuzda mağara yerleşmelerini canlı olarak görme fırsatını bulmuş oluyoruz. Halfetiye giderken sağımızda bir rivayete göre Kral Kızı Mağaraları’nı görmekteyiz. Rumkale de savaş veya bir tehlike olduğunda krallar ailelerini bu alanda sakladıkları rivayet edilmektedir. İsminin buradan geldiği söylenir. Sonra halfetiye varıyoruz. Burda su üzerinde yüzer duba restaurantlarda fırata özgü şabut balığı veya birbirinden lezzetli yemeklerle tura kısa bir mola veriyoruz. Gaziantep’in bu sıcak günlerinde fıratın serin sularına  girerek rahatlamak çok daha keyifli olurdu  değil mi? Dilerseniz yüzme turlarına da katılabilirsiniz.

                Rumkalede birçoğunun bilmediği bizimle özel tura çıkan misafirlerimize özel kalenin batı kısmında 1500-1600 yılarından kaldığı sanılan kalenin sur duvarlarında saplı bulunan ok uçları bulunmaktadır. Bizim turlarımıza katılan misafirlerimize bu güzellikleri ücretsiz rehberler eşliğinde sunmuş oluyoruz.

                Bu tarihi mekanda daha fazla zaman geçirmek isteyen misafirlerimiz birbirinden güzel butik otellerde diledikleri kadar kalabilmektedirler.