Halfeti’den Rumkale’ye Ulaşım

Halfeti’den Rumkale’ye Ulaşım

Ekim 30, 2019 Blog 0

Halfeti’den Rumkale’ye Ulaşım

Halfeti’den Rumkale’ye ulaşım hakkında sizlere genel olarak bilgi vermeye çalışalım. Gaziantep’ten bir saat kadar süren bir yolculuk bulunmakta. Urfa’dan ise bir buçuk saat kadar uzaklıkta bulunmakta. Halfeti Barajı inşa edilmesi sonrasında Fırat’ın suları altında kalmış ve büyük bir gölete dönüşmüş bulunmaktadır. Halfeti’ye yaklaştığınız sırada zaten yerini derin bir kayalık ve kanyonlara bırakan çok özel bir görüntüsü var. Ayrıca uçsuz bucaksız düzlüklerin manzaraları sizleri de etkileyecek. Farklı bir derinliğe dönüşüyor ve sizleri gerçekten de büyüleyici bir güzellik sizleri bekliyor. Halfeti, Güneydoğu’da değil de adeta Kaş’ta veya Muğla’da gibi bir hava hissediyorsunuz.

 

halfeti-genel-gorunum

 

Adeta deniz kenarında bir tatil beldesinde gibi hissedeceğiniz bir bölgeye girmiş oluyorsunuz. Halfeti’den Rumkale’ye ulaşım ise çok kolay bir şekilde sağlanır. Burada teknelerle istediğiniz gibi ulaşım sağlama şansına sahipsiniz. Tekneler belirli saatlerde kalkışlar sağlıyor ve buradan istediğiniz gibi ulaşabiliyorsunuz. Halfeti bilindiği gibi Birecik Barajı’nın suları altında kalmış özel bir bölge tarihi bir yapısı var. Bugün için tekneler kasabaya yarım saat kadar uzaklıkta. İsterseniz saatlik olarak tekne kiralayarak da Halfeti’yi ziyaret edebiliyorsunuz. Güzel bir restorantta yemek yemek istiyorsanız gezintinin içerisinde yemek fiyatlarının da dahil olduğu özel gezilerde mevcut. Nehirde kanyonun içerisinde bir anda her taraftan fışkıran kayaları ve muhteşem doğal güzellikleri görüyorsunuz.

Halfeti’den Rumkale’ye Ulaşım Nasıl Yapılır?

 

rumkale-gaziantep-tekne-gezileri

Halfeti’den Rumkale’ye ulaşım için öncelikli olarak Halfeti’ye geçiyorsunuz ve buradan kalkan teknelere biliyorsunuz. Tekneler çok kısa bir sürede sizi Rumkale’ye ulaştırabilir. Rumkale, Fırat Nehri ile Merzimen Çayı’nın birleştiği bir noktada bulunuyor. Bir yarımada olarak sizlerle buluşuyor. Aslında mimari kalıntılara bakıldığında Roma döneminin sonları ile Orta Çağ dönemi arasında bir dönemde yapıldığı düşünülüyor. Ancak yapılan araştırmalarda aslında Rumkale yani bu ada ve kalenin tam olarak insanlar tarafından mı yapıldığı yoksa gerçekten de doğal olarak mı var olduğu net bir şekilde ortaya konulamıyor. Bunun yanı sıra tabii ki insanların da burada geçişlerini sağlarken bu muhteşem doğal güzelliği. Aynı zamanda da tarihle birlikte birleştirerek görmek istemesi de bu bölgeye ayrı bir hava katmakta.

Halfeti’den Rumkale’ye Ulaşım Ve Rumkale Özellikleri

 

rumkale-su-altindaki-cami

Halfeti‘den Rumkale’ye ulaşım sonrasında Rumkale sizleri gerçekten de çok farklı bir şekilde karşılar. Rumkale bölgesi aslında yıllardır araştırılan ve net bir şekilde ortaya da konulamayan bir bölge. Kalenin içerisinde Aziz Nersen Kilisesi ve Barşavma Manastırı var. Bunun yanı sıra özel yapı kalıntıları, kuyular ve hendekler hatta su sarnıçları gerçekten de insanı büyülüyor. Hz İsa’nın havarilerinden olan Yohannes de İncil’in kopyalarını ilk olarak burada tuttuğu ve buradaki mağaradan sonra Beyrut’a götürerek Hristiyanlığın yayılması için çok büyük bir fayda sağladığı konuşuluyor. Bunun yanı sıra kalenin oluşumu da gerçekten de çok farklı baktığınız zaman sanki dünyanın oluşumu ile birlikte oluşmuş ve oraya yerleşmiş bir kale görüntüsünde. İnsanların bu kaleyi nasıl inşa ettikleri dahi çok konuşuluyor. Bu anlamda da Rumkale gerçekten de kültür turizmi açısından insanların karşısına çıkıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir