Rumkale Hakkında Genel Bilgi

Rumkale Hakkında Genel Bilgi

Ekim 30, 2019 Blog 0
rumkale

Rumkale Hakkında Bilgi

Rumkale hakkında bilgi vererek bu yazımızda sizlere doğanın güzelliği ile birlikte tarihi nasıl beraber sunduğunu anlatmaya çalışacağız. Merzimen Çayı ile Fırat Nehri’nin birleştiği noktada bulunmaktadır. Yüksek kayalıklarda örtülü bir tepe üzerine konumlanmış bulunan bir yerdir. Türkiye’nin önemli kültür noktalarından biri olarak karşımıza çıkar. Aslında bugüne kadar Şitamrat, Hromklay, Kal-at el Müslimin gibi farklı isimlerle adlandırılmış bulunmaktadır. Ağırlıklı olarak Roma ve Ortaçağ karakterlerini taşıyan birçok mimari kalıntının içerisinde bulunması da buranın daha ön plana çıkmasını sağlamaktadır. Bugün özellikle görülebilen ve ziyaret edilenler arasında Barşavma Manastırı ve Aziz Nerses Kilisesi bulunmaktadır. Aslında çok sayıda yapı kalıntısı bulunmakta. Kuyular, hendekler ve su sarnıçları yer almaktadır.

 

gaziantep-halfeti-rumkale-gezisi

Rumkale hakkında bilgi verirken Hristiyanlık tarihinde çok önemli bilgiler bulunduğunu söylemek lazım. Aslında Yohannas İncil kopyasını burada bulunan bir mağara içerisinde sakladığı ve buradan alınarak Beyrut’a götürüldüğü anlatılmaktadır. Bu anlamda gerçekten de önemli bir yapısı ve tarihi dokusu bulunmaktadır. Bu bölge ile ilgili daha detaylı şekilde bilgiler verecek detaylandırmaya çalışalım.  Özellikle çevresi ile birlikte çok önemli bir bölge olarak karşımıza çıkıyor. Yapısıyla sanki doğal olarak karşınıza çıkmış bir kale olarak dikkat çekiyor. Bu muhteşem görüntü sizleri de büyüleyecek.

Rumkale Hakkında Bilgi Neler Yapılır?

 

rumkale-tekne-turu

Rumkale hakkında bilgi verirken elbette ki buranın doğal güzellikleri bakımından mesire yeri olarak kullanılabildiği unutmamak lazım. Tekne turları yapılarak buraya gitme şansına sahip bilmiyorsunuz. Tekne kiralayarak yarımadaya giderek burayı ziyaret etmeniz mümkün. Tarihi yerleri bulup bu hafta az önce de bahsettiğimiz gibi gerçekten de çok farklı bir dokusu var. Henüz pek keşfedilmemiş bir bölge yani doğa turizmi açısından sıkça duyulan bir bölge olmasına rağmen çok fazla ziyaret edilmeli. Rumkale’nin çevresi yeni bu surlarla birlikte ön plana çıktığını söyleyebiliriz. Bölge akarsuların da etkisiyle adeta cennetten bir köşe sunuyor. Size muhteşem tabiat görüntüsü de bu bölgede bolca vakit geçirmek isteyeceksiniz. Aynı zamanda da gidiş kolay oluyor. Yani Gaziantep’ten çok rahat bir şekilde ulaşabilmek fırsatı da elbette ki burayı ön plana çıkarmakta.

Rumkale Hakkında Bilgi Nasıl Gidilir?

 

Gaziantep-Rum-Kale-Nerede-Nasıl-Gidilir

Rumkale hakkında bilgi hakkında detaylı aldığımız gibi elbette ki bu yarım adaya nasıl gidileceği konusunda da biraz bilgi verelim. Ulaşım açısından Gaziantep’in Yavuzeli ilçesinde çok yakın 25 kilometre kadar bir uzaklıkta bulunuyor. Veyahutta Şanlıurfa’dan geçme yapmak isterseniz Halfeti ilçesinde teknelerle buraya turlar düzenleniyor. Bu turları indiğimizde rahatlıkla Rumkale’ye ulaşabiliyorsunuz. Gerçekten de harika ve çok farklı bir görüntüye sahip sizleri de büyüleyici yanından hiç şüpheniz olmasın. Özellikle son yıllarda Kültür turizmi için çok fazla ön plana çıkan Gaziantep İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından da üzerinde durulan bir bölge. Yapısıyla dokusuyla tarihi eserleri ile sizlere çok etkileyeceğinden emin olabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir