Rumkale Halfeti Arası Kaç Km?

Rumkale Halfeti Arası Kaç Km?

Ekim 30, 2019 Blog 0

Rumkale Halfeti Arası Kaç Km?

rumkale-tekneleri

Rumkale Halfeti arası kaç km sorusunun cevabı aslında toplam 154 kilometredir. Yaklaşık 2 saat gibi bir süre sürmektedir. Ancak kendi aracınız varsa bir buçuk saat gibi bir sürede de bu yolu alabiliyorsunuz. Halfeti Almaşar arası 43 kilometredir. Şanlıurfa Halfeti ile Şanlıurfa Havalimanı arası dahi 138 kilometredir. Yani aşağı yukarı havalimanına gidecek kadar bir mesafede çok rahatlıkla Halfeti’den Rumkale’ye geçebilirsiniz. Normal şartlarda zaten Halfeti ile Şanlıurfa Merkez arası da 150 kilometre kadardır. Bu anlamda aslında arası çok uzak bir mesafe değildir. Şanlıurfa’dan ağırlıklı olarak insanlar tekne turu daha doğrusu Halfeti’den tekne turu ile burayı tercih ediyorlar.

 

rumkale-tekne-turu-2

 

Rumkale Halfeti arası kaç km sorusunun cevabını verdikten sonra elbette ki burada olan Rumkale’nin özelliklerini ve neden bu kadar ön plana çıktığını da unutmamak lazım. Bilindiği gibi Rumkale özellikle son yıllarda çok gezilen ve çok görülen bir yer. Aslında Gaziantep’in Nizip ilçesine bağlı olarak bulunuyor. Gaziantep’te yaklaşık 60 kilometre kadar bir mesafede Yavuzeli ilçe sınırını göz önünde bulundurduğumuzda biraz daha Güney tarafında yer alıyor. Yavuzeli ile arasında 25-30 kilometrelik bir mesafe mevcut. Yüksek ve sağlam kayalıkların üzerinde tepenin en üst kısmında inşa edilen bir kale görüyorsunuz. Heybetli görüntüsü aynı zamanda da farklı yapısıyla dikkat çekiyor. Gerçekten de sizlerle gördüğünüz zaman şaşıracak ve hayran kalacaksınız.

Rumkale Halfeti Arası Kaç Km Nasıl Gidilir?

 

Rumkale-gaziantep

savasan-koyu

Rumkale Halfeti arası kaç km sorusunun cevabını verdikten sonra Halfeti’den Rumkale’ye nasıl gidebileceğiniz konusunda da bilgi verelim. Halfeti’den günlük olarak sabah 7 akşam 9 arasında sürekli olarak tekne turları düzenleniyor. Özellikle yaz aylarında burada güneşlenebiliyor. Veyahut da suyun tadını çıkarabiliyorsunuz. Bu tip avantajlarının yanı sıra elbette ki Rumkale’ye özellikle kültür turizmi için gidenler çok fazla Hristiyanlık alemi için hıristiyanlığın yayılmasında önemli kilit noktalardan biri haline gelmiş. Bunu yok buradaki olayı da biraz anlatarak sizlere bilgi vermeye çalışalım. Aslında İsa’nın havarilerinden olan Yohannes bir rivayete göre İncil kopyalarını herkezden kaçırmış. Rumkale’de bir mağaranın içerisine saklamıştır. Belirli bir zaman sonra güvenilir olduğunu düşündükten sonra tekrar bu İncil kopyalarını alarak Beyrut’a götürmüştür. Böylece hıristiyanlığın yayılmasında da önemli bir nokta da yer almıştır. İşte burada yer alan Rumkale şu anda Rumkale’dir.

Rumkale Halfeti Arası Kaç Km? Neler Görülebilir?

Rumkale Halfeti arası kaç km sorusunun cevabını az önce de defaatle verdiğimiz gibi bir buçuk saatlik bir yol. Aslında genel anlamda Halfeti’den tekne ile gidileceğini de kısaca size anlattık. Burada Rumkale’ye gittiğinizde öncelikli olarak sizleri ihtişamlı ve muhteşem bir yapı karşılamakta. Gerçekten de fevkalade bir şekilde yapılmış 1800’lü yıllarda özellikle yapılan araştırmalarda Roma dönemi ile Orta Çağ arasındaki bir dönemde var olduğu düşünülüyor. Ancak buranın gerçekten de bu dönemde insanlar tarafından mı yapıldı yoksa aslında dünyanın var olması ile birlikte ortaya çıktığı hatta doğal bir şekilde mi oluştu tam net bir şekilde bilinemiyor. Bu anlamda farklı bilgilerle farklı şekilde yaklaşılan Rumkale bize muhteşem ihtişamıyla selam veriyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir