Rumkale Nerede?

Rumkale Nerede?

Ekim 30, 2019 Blog 0

Rumkale Nerede?

rumkale-halfeti

Rumkale nerede denildiği zaman genellikle Gaziantep bölgesi akıllara gelmekte. Şanlıurfa ve Gaziantep bölgesinden rahatlıkla buraya geçirebilmekte. Rumkale bilindiği gibi son zamanlarda çok gezi düzenleyen ve özellikle tekne turları ile ön plana çıkan bir bölge. Aslında Orta Çağ ve Roma kalıntıları ile birlikte burası gerçekten de çok farklı. Bir huzur kaynağı, hem doğal güzellikleri hem de tarihi estetiği olarak çok farklı bir şekilde sizleri çağırıyor. Kaleye gittiğiniz zaman kalenin doğal oluşumu dahil sizleri gerçekten de büyüleyecek. Bunu gittiğiniz zaman daha net bir şekilde görebileceksiniz.

Gaziantep-Rum-Kale-Nerede-Nasıl-Gidilir

Rumkale’nin birçok özelliği var. Aslında çok eski bir tarihe sahip. Net tarif verilmek gerekirse Merzimen çayı ile Fırat Nehri’nin birleştiği bölgede bulunan bir yarım ada. Yalnız yarım adanın oluşumu ile ilgili bir baktığınızda gerçekten de çok büyüleyici ve çok farklı bir havası var. Rumkale nerede sorusunun aslında net cevabını da az önce vermiş olduk.

 

Merzimen çayı ile Fırat Nehri’nin birleştiği noktada tam net olarak ne zaman veya kim tarafından yapıldığı konusunda bir bilgi yok. Mimari kalıntılara bakıldığında özellikle Roma döneminin son dönemine ait yani Geç Roma dönemi denilen dönem ve Orta Çağ dönemi özelliklerini taşıyan çok etkileyici bir havaya sahip. Aynı zamanda da direkt olarak suya kadar inmesi de onun çok daha farklı bir havaya sahip olmasını sağlıyor. Kalenin 2 adet girişi var. Bunlardan biri doğuda ve biri de batıda olmak üzere sizlerle buluşuyor.

Rumkale Nerede? Nasıl Gidilir?

Gaziantep Yavuzeli Rumkale Görüntüsü

Rumkale nerede denildiğinde az önce aslında biraz bilgi vermeye çalıştık. Genel anlamda bu bölgeye gittiğinizde sizler de görebiliyorsunuz. 1838 yılında Rumkale’ye ziyarete gelmişler ve kayaların üzerinde bulunduğu bir kalenin insan yapısının başladığını veyahutta nasıl bir doğal kayalık olduğunu anlatmanın çok zor olduğunu bildirmiş bulunmaktadırlar. Bu anlamda kalenin net bir şekilde ne olduğu da tam dile dökülememektedir. Ancak dış surları yakın zamanda restore edilmiş ve kültür turizmi açısından çok önemli bir miras haline gelmiş bulunmaktadır. Kale içerisinde Barşavma Manastırı ve Aziz Nerses Kilisesi bulunmaktadır. Kaleyi fethettikten sonra kale bir camiye çevrilmiş ve bu şekilde hizmet vermeye başlamıştır.

Rumkale Nerede Ve Neler Yapılır?

 

Gaziantep Rumkale Kar Görüntüsü

Rumkale nerede sorusunu bu şekilde cevapladıktan sonra neler yapılır kısmına aslında biraz daha girmek gerekiyor. Tekne turu yapan firma var ve burada sizlere tekne kiralayarak kalenin bulunduğu yarımadaya gitmenizi sağlanıyor. Tarihi yerleri gezme imkanı bulabiliyorsunuz. Ayrıca doğal yapısı ve yeşillikleri ile de ön plana çıkıyor. Tekne turları çok uygun fiyatlı bir şekilde sizlerle buluşturuyor. Doğa turizmi ve aynı zamanda da kültür turizminin bir arada bulunduğu özel bir bölge. Aslında Hristiyanlık dünyası göz önünde bulundurulduğunda Hristiyanlar için de çok önemli bir bölge. Çünkü Rumkale ilk olarak Havari Yohannes’in İncil’in kopyalarının tuttuğu yer olarak biliniyor. Buradan Beyrut’a gönderildiği tahmin ediliyor. Bu anlamda da gerçekten de çok önemli bir bölge olarak karşımıza çıkıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir