Rumkale Tarihi

Rumkale Tarihi

Ekim 30, 2019 Blog 0

Rumkale Tarihi

Yavuzeli Kasaba köyünün eski yerinde (eski yeri şuan sular altında) bulunan Rumkale; Gaziantep’ten yaklaşık 65 km uzakta Yavuzeli İlçesinde de 20 km. uzaklıktadır.

Halfeti Eski Görüntüsü

Merzimen Çayı ile Fırat Nehri ile birleştiği yerde yarım ada şeklindedir, kale kayalar üzerine kurulmuştur.

 

Rumkale Eski Görüntüsü

Rumkaleye yavuzeli veya Şanlıurfa Halfeti’den gittiğinizde su kenarında bulunan ve ücretli teknelerle kolaylıkla ulaşılmaktadır. Antik günümüze kadar Rumkaleye Şitamrat, Kale-i Zerrin (Altın Kale) Hromklay, Ranculat, Kal-at el Rum, Kal-a Rhomayta, Kal-at el Müslimin, ve Rumkale çeşitli isimler verilmiştir.

Rumkale Eski Görüntüsü

Rumkale Fırat nehri ve Merzimen çayı kıyılarından dimdik yükselen sarp kayalıklarla çevrili çok yüksek bir tepe üstüne kurulmuştur. 1838 yılında Rumkale’ye gelen Moltke’ye “kayalığın nerede bittiğini, insan eserinin nerede başladığını söyleyebilmek çok zor” demiştir. Kale iki beden halindedir. Birincisi; doğu, kuzey ve batıda doğal kayalığın dik olarak yontulmasıyla, doğal sur meydana getirilerek oluşturulmuuş. İkinci beden ise bu doğal surun üstüne sert kalker kesme taşlarla sur duvarı olarak yapılmıştır.

Halfeti Eski Görüntüsü

Kuzey ve doğuda bulunan surlar dikdörtgen planlı 7 burç ile kuzeyde birçok sayıda mazgal pencere yeralmaktadır. Rumkalenin güney yöndeki kayalık uzantısı 12. yüzyılda 30m. derinliğinde ve 20m. genişliğinde oyularak uçurum (hendek) haline getirilmiştir.

Halfeti Eski Görüntüsü

Bundan dolayı savunmaya yönelik olarak karayla kalenin direkt ilişkisi kesilmiştir. Kale yaklaşık 120m. genişliğinde, 200m. uzunluğunda bir alanı kaplamaktadır.

Halfeti Eski Görüntüsü

Rumkale yakın bir zamanda Halfeti (Şanlıurfa) ile Gaziantep arasında sınır oluşturan Fırat ırmağı kıyısında yer alırdı. Merzimen çayının suyu da Rumkale dibinden, derin ve sarp vadi içinden akan Fırat nehrine karışırdı.
Rumkale şuanda üç yanı Baraj gölüyle çevrilmiş, yarım ada şeklindedir. Kalenin eteklerinde aşağı şehir eskiden bulunmaktaydı.

 

Halfeti Eski Görüntüsü

Rumkale’nin iki ana giriş kapısı bulunmaktadır. Doğusunda buluan girişi Fırat nehriyle, batısındaki girişi de Merzimen çayı üzerine kurulmuştu. Günüzümüzde sadece ayaklarının kalıntısı mevcut olan eski yıkık köprü, kara ile irtibatı sağlamaktaydı. Kaleden patika yolla kalenin giriş kapısına çıkılmaktadır. Batı ise cephesinde yol üzerine yaklaşık 20m. aralıklarla 4 tane kule şeklinde kapı yapılarak savunmadan dolayı büyük kolaylık sağlanmıştır.

Halfeti Gece Görüntüsü

Batısındaki surlarda kuzeyindeki surlardan itibaren birinci kapı dikdörtgen şeklindedir.Zamanında Nöldeke birinci kapının olduğu yerde türbe ve bir iskele olduğundan bahsetmişti. İkinci kapı ise kare dikdörtgen planlı yarım daire şeklindedir. Üçünçü kapı tahrip olmuştur, yıkık durumdadır. Dördüncü da kapı kare planlı haç tonozludur. Beşinci ise kapı kalenin Fırat’a bakan kısmında doğu cephesindedir. Dikdörtgene benzer bu kapı, üçte biri yuvarlak, diğeri sivri kemerli gözüken iki niş içine alınmıştır.

 

Halfeti Gece Görüntüsü

Kalede ayrıca Barşavma manastırı, Şair Aziz Nerses kilisesi, su sarnıçları ve su kuyusu vardır. Kuyu yuvarlak basamaklarla Fırat nehrinin seviyesine kadar inen yaklaşık 8m. genişliğinde ve 75m. derinliğindedir. Fırat nehrinden su almak için yapılmış olan bu kuyunun gizli bir geçit olduğu da rivayet söylenmektedir. Kuyunun silindirik iç yüzünde de kayanın oyulmasıyla helozonik bir merdiven meydana getirilmiştir. Ayrıca kale içinde işlevi tesbit edilemeyen birçok sayıda yapı kalıntısı mevcuttur. Kaledeki yapıların bir çok bölümü ana kayanın oyulması ile ve düzleştirilmesiyle yapılmıştır. Surlarda ve burçlarda örgü malzemesi de moloz taş, kaplama malzemesi olarak büyük boyutlu düzgün kesme taşlar, kemerlerde ise tuğla görünümü verilmiş kesme taşlar kullanılmıştır.

 

rumkale-halfeti

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir