Rumkale ve Halfeti arasında Tekne Turları

Rumkale ve Halfeti arasında Tekne Turları

Ekim 30, 2019 Blog 0

Rumkale Halfeti Tekne Turu

rumkale-halfeti-yavuzeli-tekne-turu

Rumkale Halfeti tekne turu sabah 07:00’de başlayıp akşam 21:00’e kadar devam eden bir tur. Halfeti’den tekne turları genel anlamda normal tur olarak başlıyor. Kral kızı Mağarası’nı görerek başlayıp Merzimen Çayı’nda sona eriyor. Ayrıca özel turlar var. Burada farklı köyleri de görebiliyorsunuz. Tarih kokan Rumkale’ye geldiğinizde gerçekten de gezip görmek isteyeceğiniz hatta kafa dinlemek isteyeceğiniz bir yerle karşı karşıya kalıyorsunuz. İsterseniz yaz aylarında yüzebiliyor. İsterseniz güneşlenebiliyorsunuz. Tarihi bir bölge keşfetmek istiyorsanız kesinlikle Rumkale tam da sizlere göre bir yer.

Rumkale Havadan Görünüm

Rumkale güzel tarihi esintisi ile sizleri karşılıyor. Bunun yanı sıra Rumkale Halfeti tekne turu sırasında özellikle Rumkale’nin muhteşem duruşu ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Rumkale ile ilgili olarak net bir bilgi verirken de aslında dünyanın varlığından itibaren var olduğu var olabileceği konuşulmakta. Normal insan eliyle yapılıp yapılamayacağı konusunda da birçok araştırma mevcut. Net bir şekilde ortaya koyulan olmuş olan birçok yapı sistemi sayesinde Rumkale gerçekten de harika bir görüntü ile sizleri karşılıyor. Rumkale’nin tam yeri aslında Merzimen Çayı ile Fırat Nehri’nin arasında kalan bir yerde. Bir yarımadanın üzerinde tepelik bir mevkide kurulmuş ancak özellikle nehrin direkt olarak dibinden başlayan ve yukarıya kadar çıkan sur duvarları nedeniyle bir şekilde insanların yapıp yapmadığı bilinemiyor.

Rumkaler

Rumkale Halfeti Tekne Turu Nasıl Yapılır?

Rumkale Halfeti tekne turu için Halfeti bölgesine gitmeniz lazım. Halfeti Şanlıurfa’nın bölgesi. Halfeti bilindiği gibi aslında baraj inşaatı sırasında bir su baskını yaşadı. Bundan sonra da bir gölet haline geldi. Rumkale’ye kadar uzanan geniş bir yapıyla sizlere burada karşılıyor. Doğanın bütün güzelliklerini görebildiğimiz gibi tarihin her anını buram buram yaşıyorsunuz. Ayrıca Rumkale aslında Hristiyanlar için de çok önemli bir bölge. İlk olarak Hz. İsa’nın havarilerinden olan Yohannes’in İncil’in kopyalarını burada sakladığı bilinmekte. Hatta buradan da Beyrut’a götürerek aslında hıristiyanlığın bugün için var olmasını sağlayan önemli kilit insanlardan biri olduğu söylenmekte. Elbette bu rivayetleri de göz önünde bulundurursak Rumkale’nin ne kadar önemli olduğu karşımıza çıkmakta.

 

Halfetiden Rumkale Görüntüsü

Rumkale Halfeti Tekne Turu Neler Sunuyor?

Rumkale Halfeti tekne turu öncelikle sizlere doğal güzellikler sunuyor. Gerçekten de kendinizi çok farklı bir ortamda buluyorsunuz. Deniz ile doğanın birleştiği bir yerde kendimizi hissediyorsunuz. Özellikle Rumkale Halfeti bölgelerinde böyle bir gerçek var. Aslında bir baraj ve bir gölet üzerinde bulunuyorlar. Ancak baktığınız zaman adeta kendinizi Kaş’ta ya da Finike’de zannedebilirsiniz. Bu anlamda deniz kıyısı gibi bir yer sizleri karşılıyor. Bunun yanı sıra doğası bozulmadığı için ve orijinalliği korunduğu için bu kalenin de bir başka özelliği var. İçerisinde Barşavma Manastırı ve Aziz Nersen Kilisesi de mevcut. Sizler de bu yüzden bu tekne turunda doğal güzelliklerle birlikte tarihi bir arada göreceksiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir