Rumkale’de Bir Gün

Rumkale’de Bir Gün

Ekim 30, 2019 Blog 0

Gaziantep’in denizi yok diyorlar. Ama artık böyle değil çünkü Gaziantep’e gelip bir günde birbirinden farklı  yapabileceginiz  birçok etkinlik var. Bunlardan biride Rumkalede tekne turu yapmaktır.

Gaziantep-Yavuzeli-Rumkale-Tekne

Tabi bu basit bir tur değil sabah Gaziantep’ten çıkıp yol boyunca Gaziantep fıstık bahçelerini seyrederek Rumkale’ye geliyorsunuz. Gelirken yolda tarihin izlerini görerek gelmektesiniz.

rumkale-su-altindaki-cami

Örneğin Yavuzeli ilçesinden geçmek Yavuz Sultan Selim’in doğu seferine çıkarken ordusu ile mola verdiği yer olan ismini buradan alan Yavuzelinden  geçmektesiniz.

rumkale-tenke-turu-4

Sonra Rumkale’nin sınır kapısı olan Gümrük Hanı (halk arasında gümrüğün kuyusu) denilen yerden geçiyoruz. Sonra kendinizi biranda Rumkale’nin karşısında taze demlenmiş köz çayı eşliğinde gözleme ile kahvaltıda buluyorsunuz.

rumkale-halfeti-tekne-turu

Sonra buradan tekneyle batık kente giderek caminin sular altında kaldığı, karşı tarafında helenistik döneme ait mağara yerleşmesi kalıntılarının olduğu yerde bir mola veriyoruz. Orda Yunus Amca’nın birbirinden güzel Rumkalenin geçmişine ait hikayeler dinliyoruz.

rumkale-gaziantep-tekne-gezileri

 

Buradan tekneyle tura devam ediyoruz Halfeti’ye giderken Rumkale’ye karşıdan bakarak bir yılan gibi etrafından kıvrılarak Halfetiye doğru yol alıyoruz. Bu alan Mezopotamya bölgesi içinde yer aldığı için sağ ve solumuzda mağara yerleşmelerini canlı olarak görme fırsatını bulmuş oluyoruz.

rumkale-tekne-turu

Halfetiye giderken sağımızda bir rivayete göre Kral Kızı Mağaraları’nı görmekteyiz. Rumkale de savaş veya bir tehlike olduğunda krallar ailelerini bu alanda sakladıkları rivayet edilmektedir.

Rumkale Görünüm

İsminin buradan geldiği söylenir. Sonra halfetiye varıyoruz. Burda su üzerinde yüzer duba restaurantlarda fırata özgü şabut balığı veya birbirinden lezzetli yemeklerle tura kısa bir mola veriyoruz. Gaziantep’in bu sıcak günlerinde fıratın serin sularına  girerek rahatlamak çok daha keyifli olurdu  değil mi? Dilerseniz yüzme turlarına da katılabilirsiniz.

 

 

Rumkalede birçoğunun bilmediği bizimle özel tura çıkan misafirlerimize özel kalenin batı kısmında 1500-1600 yılarından kaldığı sanılan kalenin sur duvarlarında saplı bulunan ok uçları bulunmaktadır. Bizim turlarımıza katılan misafirlerimize bu güzellikleri ücretsiz rehberler eşliğinde sunmuş oluyoruz.

Rumkale-gaziantep

savasan-koyu

Bu tarihi mekanda daha fazla zaman geçirmek isteyen misafirlerimiz birbirinden güzel butik otellerde diledikleri kadar kalabilmektedirler.

gaziantep-rumkale

Rumkaleye Teleferik Geliyor

Gaziantep Rumkale özellikle son yıllarda ilimiz dışında bölgemizden de birçok ziyaretçi almaktadır. Bölgeye turizm açısından gelecekte ise bölgeye ciddi şekilde turizm geliri getirmesi beklenmektedir.

Rumkale Su Sporları

 

Yapımı yaklaşık birkaç aydan beri devam eden ve kale tarafına suyun üzerinden teleferik ile geçme imkanı sağlayan teleferik inşaatının 2018 yaz aylarında tamamlanması beklenmektedir.

Halfeti Gece Görüntüsü

Rumkale’ye ayrı bir hava katacak olan ve ziyaretçiler için de farklı bir heyecan katacak olan teleferikin tamamlanmasını bizlerde heyecanla beklemekteyiz.

 

Rumkale ve Tekne

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir