Rumkale’de Neler Yapılabilir?

Rumkale’de Neler Yapılabilir?

Ekim 30, 2019 Blog 0

Rumkale’de neler Yapılabilir?

Gaziantep Rumkalede Tekne Turu Yaparak sevdiklerinizle harika bir tekne turu yapmaya ne dersiniz?  Son yıllarda Türkiyenin birçok ilinden turlar aracılığınla gelerek tekne turu yapılan Rumkale’ye ne yazıkki çoğu Gaziantepli ziyaret etmiş değil.

Gaziantep-Yavuzeli-Rumkale-Tekne

Rumakle Tekne Turları ile  Sevdiklerinizle güzel bir gün geçirebilir, sevgilinize evlenme teklifi edebilir, doğum günü kutlayabilir, hatta günün tüm stresini atabilirsiniz.

 

rumkale-su-altindaki-cami

Tekne turu yapabilmek için önceden mutlaka sitemiz üzerinden bize ulaşarak tekne rezervasyonu yapmanız gerekmektedir. 

rumkale-halfeti-tekne-turu

Gaziantep Yavuzeli ilçesinden Rumkale‘ye geldikten sonra sizi belirtilen saatte güleryüzlü tekneciniz karşılayacak ve yaklaşık 1 saat, 2 saat ve 3 saatlik turlar olmak üzere gezmek istediğiniz bölgelere göre gezi işleminiz başlayacaktır.

haltefi-tekne-turu

İsterseniz Turlar Rumakale etrafında bulunan piknik alanlarına sabah sizi bırakıp günün ilerleyen saatlerinde sizi tekrar alarak sizi yolcu edecektir.

Unutmadan söyleyelim gelmeden bizi aradığınızda isterseniz Fıratın güzel ve doğal sularında yetişen Balık da rezerve edebilirsiniz 🙂

rumkale-tekneleri

 

Rumkale Tekne Turu İle Sizi Bekliyor

Güneydoğunun Saklı Cenneti diye adlandırdığımız rumkale ziyaretçilerini bekliyor. Rumkale Gaziantep İlinden yola çıkarak yaklaşık 70 km mesafede, yol güzergahı boyunca Yavuzeline uğrayıp yavuzelinin mis gibi kokan fırın ekmeğini alıp, oradan da Yarımca köyüne uğrayıp balıklı gölü ziyaret edebilirsiniz.

gaziantep-halfeti-rumkale-gezisi

Rumkaleye giderken Gaziantep’ten yola çıkıp yavuzeli içine girmeniz gerekiyor, zaten yavuzeline girdikten sonra tabelalar sizi yönlendirecektir.

rumkale-tekne-gaziantep-gezisi

Yavuzelini geçtikten sonra yollar gayet güzeldir, yani köy yolu diye aldanmayın, uçak indirebilirsiniz :), Yavuzelinden yaklaşık 20 km sonra sağa doğru Rumkale Tabelasını göreceksiniz, Rumkale’ye doğru döndüğünüzde kıvrımlı ancak bahar aylarında çiçekler içinden yoldan devam edip kasaba köyüne yetişeceksiniz. Kasaba köyünü geçtikten sonra dağın yamacından yolun kıvrıldığını göreceksiniz ve bu da ne İşte Rumkale 🙂

rumkale-tekne-turu-3

Aracınızı kenara çekip mutlaka o muhteşem görüntüde fotoğraf çekmeyi ihmal etmeyin, fotoğraf işleri bittikten sonra suyun kenarındaki teknelere doğru devam 😉

Aracınız için güvenli otopark mevcut.

Rumkaleye yetiştiğinizde sizi güler yüzlü tekneciler karşılayacaktır. İster Tekneciler sizi Rumkale Tekne Turu yaparken aynı zamanda size rehblerlik yapacaktır.

rumkale-tekne-turu-2

Tekneye binip gezerlen Neden Güneydoğununu Saklı Cenneti Dediğimizi Anlayacaksınız… Neyse bugünlük bu kadar… Birde unutmadan Rumkaleye gitmeden yanınıza mutlaka mangal ve kömür alınız… Balık orda var 😉

rumkale-halfeti-yavuzeli-tekne-turu

Yavuzeli Rumkale

 

Gaziantep Rumkale

rumkale-halfeti

Gaziantep ilinin Yavuzeli ilçesinde kasaba köyünün yakınında bulunur Rumkale. Gaziantep’in şehir merkezine Yavuzeli ilçesinden uzak. Merzimen çayını Fırat nehrinin birleştiği noktada dik kayalıkların üzerindedir. Rumkale kasaba köyünün ve Halfetiden ulaşımı ise teknelerle çok kolay bir şekilde olabilir. Antik dönemden bulunduğumuz zamana kadar Şitamrat, Kal-a Rhomayta, Hromklay, Ranculat, Kal-at el Rum, Kal-at el Müslimin, Kale-i Zerrin (Altın Kale) ve en sonunda Rumkale gibi birçok değişik isimlerle adlandırılmıştır. Rumkale iki beden şeklindedir. Birinci bedeni kalenin doğu, Kuzey ve batı kısmına kayalığın dik bir şekilde yontulması bir şekilde oluşmuştur.

Gaziantep Rumkale

Gaziantep Rumkale

İkinci bedeni doğal surun sert kalker kesme taşlarıyla sur duvarı olarak yapılmıştır. Gaziantep Rumkale bir zamanlar Halfeti(Şanlıurfa) ile Gaziantep aralarında sınır olan Fırat Nehrinin kıyısında yer almıştır. Merzimen çayının suyu Gaziantep Rumkale  dibinde derin vadi içinde Fırat nehrine akardı. Zamanımızda üç tarafı barajlar ile çevrilidir. Yarım ada şeklinde görülür. Rumkale’nin eteklerinin aşağısında nehir bulunuyordu. Surlarda ve örgülerde malzeme moloz ve taştandır. Kaplama malzemesi ise büyük düzgün taşlardır. Kemerlerle ise tuğla görünümü veren düzgün taşlar vardır.

Rumkale Havadan Görünüm

Tarihi Rumkale ulaşım açısından yorucu bir süreç yaşatsa da şaheser olarak nitelendirilen yapısıyla yorgunluktan eser bırakmayan bir yerdir. Rumkale Yer Koordinatları, 37° 16′ 15¨ N enlem, 37° 50′ 16¨ E boylam şeklindedir. Navigasyon için koordinatlar bilgileri ise 37.2708 enlem 37.8379 boylam şeklindedir. Araçla gidildiğinde Gaziantep’e 66 km mesafede bulunan Kasaba köyüne Yukarı beylerbeyi, Bedirköy hattı üzerinden Gaziantep-Adıyaman yolu kullanılarak Süleyman obası ve Saray mağara köyü yolu takip edilerek Yarımca ve Beğendik üzerinden 1 saat süre sonunda ulaşmak mümkündür.

Gaziantep Rumkale Havadan Görünüm

Kasaba köyüne varıldıktan sonra Sıtma Pınarından tekneler aracılığı ile ya da sürat motoru, kayık veya deniz bisikleti ile Rumkale’ye ulaşmak mümkündür. Otobüs ile gelindiğinde Gaziantep otogarından şehir içi otobüslerle Yavuzeline, sonrasında Kasaba köyüne oradan da Rumkale’ye 1 buçuk saatlik bir yolculuktan sonra ulaşmak mümkündür. Uçakla gelindiğinde ise araç kiralanarak ya da otobüs veya servisler kullanılarak şehir merkezine oradan da kasaba köyünün güneyinde yer alan Rumkale’nin karşı kıyısına 1 saat 40 dakika sonra ulaşılmış olur.

Rumkalesi Gaziantep

Rumkale’ye geçmek için de yine köylülere ait balıkçı teknelerini veya Valiliğe ait tekneyi kullanmak mümkündür. Zeugma Antik Kentinden de 180 kişi kapasiteli Kumla vapuru ile Rumkale’ye ulaşım imkânı bulunmaktadır. Bunun dışında Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinden de teknelerle Rumkale ulaşım sağlanmaktadır.

Rumakale Nerede ?

Gaziantep ilinin Yavuzeli ilçesinde kasaba köyünün yakınında bulunur Rumkale.

Halfetiden Rumkale Görüntüsü

 

Gaziantep’in şehir merkezine Yavuzeli ilçesinden uzak. Merzimen çayını Fırat nehrinin birleştiği noktada dik kayalıkların üzerindedir. Rumkale kasaba köyünün ve Halfetiden ulaşımı ise teknelerle çok kolay bir şekilde olabilir.

 

Rumkale Eskiden

Antik dönemden bulunduğumuz zamana kadar Şitamrat, Kal-a Rhomayta, Hromklay, Ranculat, Kal-at el Rum, Kal-at el Müslimin, Kale-i Zerrin (Altın Kale) ve en sonunda Rumkale gibi birçok değişik isimlerle adlandırılmıştır. Rumkale iki beden şeklindedir. Birinci bedeni kalenin doğu, Kuzey ve batı kısmına kayalığın dik bir şekilde yontulması bir şekilde oluşmuştur.

 

İkinci bedeni doğal surun sert kalker kesme taşlarıyla sur duvarı olarak yapılmıştır. Gaziantep Rumkale bir zamanlar Halfeti(Şanlıurfa) ile Gaziantep aralarında sınır olan Fırat Nehrinin kıyısında yer almıştır.

Merzimen çayının suyu Gaziantep Rumkale dibinde derin vadi içinde Fırat nehrine akardı. Zamanımızda üç tarafı barajlar ile çevrilidir. Yarım ada şeklinde görülür. Rumkale’nin eteklerinin aşağısında nehir bulunuyordu. Surlarda ve örgülerde malzeme moloz ve taştandır. Kaplama malzemesi ise büyük düzgün taşlardır. Kemerlerle ise tuğla görünümü veren düzgün taşlar vardır.

 

 

 

Güneydoğunun Saklı Cennete Gaziantep Rumkaleden Sevgiler 😉

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir