Rumkale’ye Nasıl Gidilir?

Rumkale’ye Nasıl Gidilir?

Ekim 30, 2019 Blog 0

 

Rumkale’ye Nasıl Gidilir?

Rumkale’ye nasıl gidilir sorusu son zamanlarda çok fazla soruluyor. Tabii Rumkale nin otantik yapısı ve aynı zamanda da tarihsel yapısıyla çok fazla ön plana çıktığını söylemek gerekir. Buraya ağırlıklı olarak bölgede bulunan teknelerle geçiş yapılıyor. Aslında Gaziantep’in Yavuzeli ilçesinde 25 kilometre uzaklıktaki bir kasabanın içerisinden geçiş var. Veyahutta Şanlıurfa’nın Halfeti bölgesinden rahatlıkla tekne ile buraya ulaşabilirsiniz. Kale ile ilgili yapılan araştırmalarda aslında net bir şekilde doğal bir oluşum mu olduğu yoksa bir insanlık yapımı mı olduğu net bir şekilde bilinememektedir. Rumkale bu anlamda gerçekten de çok önemli bir bölge ve çok da dinamik bir yapısı var.

Halfetiden Rumkale Görüntüsü

Rumkale’ye nasıl gidilir konusunda bu bölgeye gittiğinizde zaten sıkıntı yaşamıyorsunuz. Size yardımcı olunuyor ve böylece sizler de ortama girebiliyorsunuz. Ayrıca Hristiyanlık alemi açısından da çok önemli bir yapısı var. Buraya gittiğinizde sizlerin de göreceğiniz üzere Aziz Nerses Kilisesi içerisinde sizlerle buluşuyor. Bu anlamda da çok tercih edilen ve son zamanlarda da Kültür turizmi açısından insanların gittiği bir yer haline gelmiş bulunuyor. Rumkale ile alakalı olarak elbette ki söylenecekler sadece bunlar değil. Bunun yanı sıra İsa’nın havarilerinden olan Yohannes’in de İncil’i ilk olarak burada sakladığı söylenmektedir.

Rumkale’ye Nasıl Gidilir? Özellikleri Nelerdir?

Rumkale Çukur

Rumkale’ye nasıl gidilir konusunda aslında az önce bayağı bir bilgi verdik biraz da buranın genel yapısı hakkında bilgi vermeye çalışalım. Merzimen çayı ile Fırat Nehri’nin birleştiği bir noktada bulunmaktadır. Yüksek kayalarla örtülü bir tepe üzerine konulmuş olan özel bir kale konumundadır. Antik dönemden günümüze kadar gelmiş bulunmaktadır. Buraya antik dönemden itibaren farklı farklı isimler verilmiştir. İçerisinde şu anda Barşavma Manastırı ve Aziz Nerses Kilisesi bulunmaktadır. Şunu da söylemek lazım Müslümanlar burayı fethetmesinin ardından bu bölgeyi Cami haline getirmiş bulunmaktadırlar. Ancak Hristiyanlar açısından da Yuhanna İncili’nin ilk olarak burada bir mağarada saklandığı ve kopyalarının buradan alınıp Beyrut’a götürülmüş olduğu anlatılmaktadır. Bu anlamda gerek Roma ve gerek Orta Çağ açısından çok önemli bir yapıttır denilebilir.

Rumkale’ye Nasıl Gidilir? Nereler Gezilir?

gaziantep-rumkale

Rumkale’ye nasıl gidilir konusunda dediğimiz gibi Şanlıurfa Halfeti üzerinden rahatlıkla tekne ile geçiş yapabilirsiniz. Burada özellikle doğal güzelliklerine bakabileceğiniz gibi günümüzde Kültür turizmi açısından çok önemli bir bölge olduğu için dış kısımları yenilenmiş ve bu şekilde sizlerle buluşturulmuş bulunmaktadır. Gittiğinizde sizlerin de göreceğiniz üzere teknelerle burada sürekli olarak ulaşım şansına sahipsiniz. Ayrıca Gaziantep’in Yavuzeli ilçesine bağlı olarak 25 kilometre uzaklıktaki bir kasabadan da rahatlıkla geçiş şansına sahipsiniz. Ancak burada en önemli olan şey gerçekten de size ihtişamlı doğal güzelliklerin verildiği ve aynı zamanda da çok farklı bir yapıyla karşılaması. Özellikle kaya kısmının nehir yukarısında doğru yükseldiği bölgede hiçbir şekilde farklılık olmadan yükselmesi ve bu kalenin de bu şekilde oluşumu olması doğal bir kale oluşumunu da akıllara getiriyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir